Czy można samodzielnie wykonać montaż zamków wpuszczanych?
Prawdą jest, że wszelkie działania związane z usługami ślusarskimi najlepiej powierzać w ręce specjalistów. Fachowcy z Pogotowia zamkowego mają bowiem największe doświadczenie i najsprawniej radzą sobie z każdego typu zadaniem. Co więcej, w większości prac przydają się też profesjonalne umiejętności, a także specjalistyczne narzędzia, których użycie gwarantuje pewny i bezpieczny efekt. Niektóre osoby zastanawiają się jednak nad samodzielnym montażem zamków wpuszczanych w drzwiach wejściowych. Jest to również wykonalne, przy czym trzeba przygotować się pod względem technicznym oraz skompletować odpowiednie narzędzia. Tu znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku wykonać montaż zamka wpuszczanego.
Montaż zamków wpuszczanych – co trzeba przygotować?
Po zakupie nowego zamka do drzwi przychodzi czas na jego montaż. Zamki wpuszczane pod względem budowy oraz sposobu mocowania różnią się od modeli nawierzchniowych. Cały proces wymaga cierpliwości i precyzyjnego działania, jednak z ich zachowaniem można liczyć na trwały efekt. Do montażu zamka wpuszczanego niezbędne będą określone narzędzia – w szczególności: wiertarka, miarka i kątownik, młotek, wkrętak, otwornica oraz dłuto, a także długopis czy ołówek. Po skompletowaniu tych narzędzi można przejść do montażu zamków wpuszczanych krok po kroku – przy czym ważne jest, aby na każdym etapie pamiętać o ostrożności oraz precyzyjnym wykonywaniu wszystkich czynności.
Przejrzysty montaż zamka wpuszczanego krok po kroku
Aby cieszyć się z ze sprawnych zamków w drzwiach wejściowych, należy wykonać kolejno wymienione działania. Pamiętaj, że ta instrukcja dotyczy montażu zamków wpuszczanych z użyciem wcześniej przygotowanych narzędzi.
- W pierwszym kroku mierzymy wymiar zamka, to znaczy jego długość i wysokość, a także grubość.
- Następnie wyznaczamy miejsce, w którym będzie zamontowana klamka – standardowa wysokość to około 1,1 m sięgająca od podstawy drzwi.
- W trzecim kroku przedłużamy poziomą linię otworu klamki, by sięgała na wręb skrzydła. Na tym wrębie zaznaczamy zmierzone wcześniej wymiary zamka do drzwi.
- Dzięki zmierzonej grubości zamka możemy odrysować we wrębie gniazdo. To także moment na wybór wiertła, które będzie pasować do szerokości gniazda (bierzemy tutaj pod uwagę jego średnicę).
- Ustawiamy wiercenie na głębokość szerokości zamka (najlepiej działania te wykonywać na wyjętym skrzydle drzwi).
- Rozpoczynamy wiercenie otworów we wrębie, a następnie przy użyciu dłuta wycinamy cały otwór na gniazdo.
- Teraz przychodzi czas na przymiarkę – wkładamy zamek do gniazda; jeżeli cała wcześniejsza praca została wykonana poprawnie, to zmieści się on bez problemów. Jeżeli występują trudności z włożeniem zamka, to trzeba poprawić i dopasować do niego wielkość otworu.
- Dalej w precyzyjny sposób trzeba odrysować kształt blachy czołowej zamka w tym wrębie oraz wyciąć gniazdo przy użyciu frezu walcowego. Będzie to miejsce na osadzenie blachy czołowej.
- Teraz trzeba wywiercić otwory na wkładkę bębenkową i trzpień klamki w miejscach, które wcześniej oznaczyliśmy.
- Do gniazda wkładamy zamek i jeżeli wszystko się zgadza, to przychodzi czas na jego przykręcenie.
- W kolejnym kroku przydatny będzie klucz lub pokrętło, za pomocą których zdołamy wysunąć ryglowanie zamka na maksymalną długość, by ją zmierzyć.
- Przymykamy drzwi, by rygiel oparł się o ościeżnicę, i z ołówkiem wyznaczamy dolne oraz górne krawędzie rygla i zapadki.
- Przy pomocy kątownika przenosimy to zaznaczenie na czoło ościeżnicy. Zaznaczamy na niej miejsca, w których należy wywiercić gniazdo, gdzie znajdą się rygiel i zapadka. Tutaj cenną wskazówką może być to, że podczas odrysowywania ich kształtu warto wziąć pod uwagę około 1 milimetr różnicy na plus.
- Po dopasowaniu właściwego wiertła wywiercamy otwór, a końcowe poprawki wykonujemy dłutem.
- Odrysowujemy kształt nakładki w ościeżnicy oraz przy użyciu dłuta lub frezu walcowego wycinamy w niej odpowiednią przestrzeń na blaszkę nakładki. Jeśli wszystko pasuje, przykręcamy ją na stałe.
- W ostatnim kroku montażu zamka wpuszczanego zakładamy wkładkę bębenkową i wkręcamy szyldy zabezpieczające, a także wkładamy klamkę.
Po przetestowaniu, czy cały mechanizm działa dobrze, można już cieszyć się prawidłowo zamontowanymi zamkami wpuszczanymi w drzwiach wyjściowych. W razie potrzeby zawsze można wezwać do pomocy specjalistów z Pogotowia ślusarskiego – telefon: 662-869-662